Projekt „Zwycięstwo Polski, ocalenie Europy!
Bitwa Warszawska 1920” to najnowsza, a zarazem najważniejsza inicjatywa Fundacji Niezwykła Historia (The Great Story Foundation)

We współpracy z zespołem profesjonalistów – historyków, dziennikarzy, projektantów, plastyków i grafików, a także instytucjami i firmami, dla których historia ojczysta jest ważna, chcemy godnie upamiętnić oraz nagłośnić 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920.

Celem naszego przedsięwzięcia jest szerzenie wiedzy o tym, że było to przełomowe starcie wojny polsko-bolszewickiej (1919–1921), które uratowało Polskę i Europę przed ekspansją komunizmu. Kierujemy się przy tym słowami francuskiego generała Louis Faury’ego, który przyrównał ją do bitwy pod Wiedniem (1683 r.), pisząc: „Przed dwustu laty Polska pod murami Wiednia uratowała świat chrześcijański od niebezpieczeństwa tureckiego; nad Wisłą i nad Niemnem szlachetny ten naród oddał ponownie światu cywilizowanemu usługę, którą nie dość oceniono”.

Wszystkie nasze działania będziemy realizować we współpracy z Samorządowym Komitetem na Rzecz Upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 r., który został utworzony w marcu 2020 r. 

Jego członkami są przede wszystkim gminy leżące na szlaku Bitwy Warszawskiej 1920. Celem Komitetu jest m.in. wsparcie przygotowania obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej we współpracy z władzami państwowymi, samorządowymi i kościelnymi, a także wsparcie inicjatywy utworzenia Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920.

Działania Fundacji Niezwykła Historia
(The Great Story Foundation) w ramach projektu „Zwycięstwo Polski, ocalenie Europy! Bitwa Warszawska 1920”:

Książka autorstwa prof. Grzegorza Łukomskiego oraz Elżbiety Szumiec-Zielińskiej pt. „Zwycięstwo Polski, ocalenie Europy! Bitwa Warszawska 1920”, której premiera będzie miała miejsce w sierpniu 2020 r. Pierwsza tak całościowa publikacja, która traktuje nie tylko o przebiegu Bitwy Warszawskiej, ale także o przyczynach i dziejach konfliktu polsko-bolszewickiego oraz o codziennym życiu toczącym się w jego cieniu.

Opracowanie i przygotowanie wystawy nawiązującej do książki prof. Łukomskiego, która na kilkudziesięciu planszach opowie zarówno o bohaterach Bitwy Warszawskiej, jak i o miejscach, które na zawsze zapisały się na historycznej mapie Polski. Wystawa prezentowana będzie zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju, a towarzyszyć jej będzie profesjonalna broszura, która pozwoli mieszkańcom „zabrać wystawę do domu”.

Opracowanie i przygotowanie obszernej kampanii edukacyjnej, która będzie realizowana w mediach społecznościowych.

O wszystkich naszych działaniach będziemy informować Państwa w zakładce z aktualnościami. Zachęcamy do śledzenia!

Świętuj z nami 100. rocznicę
Bitwy Warszawskiej 1920

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami! Zapisz się do newslettera: